گزارش روزانه 98/08/14

خلاصه بازار در یک نگاه

چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی

معاملات امروز سه شنبه 14 آبان ماه در بورس سهام تهران دارای روندهای یکدست در اکثر گروه‌های سهام نبود. در جریان معاملات امروز عده‌ای از گروه‌ها بر مدار مثبت و تعدادی بر مدار منفی سر کردند این تمایز مسیر می‌تواند نشانه‌ مثبتی از فروکش رفتار هیجانی بازیگران بازار باشد.
در حالی که «وپارس» سنگین‌ترین صف فروش بازار را تجربه کرد، نماد «وبملت» بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشته است.
به طور معمول در میانه‌های هر ماه و درست پس از پایان اطلاعات عملکرد دوره‌ای (ماهانه و فصلی) شایعات رنگ و بوی تندتری می‌گیرد. در واقع، در این دوره‌های زمانی، بازار عملا در یک خواب اطلاعاتی دو تا سه هفته‌ای قرار می‌گیرد و در پی آن، مسائلی نظیر فروش دارایی، افزایش سرمایه یا شایعات متاخری چون اخذ مالیات از عایدی سرمایه، قدرت تعیین‌کننده‌تری می‌یابد و به تصمیمات معامله‌گران و متعاقبا به قیمت‌ها جهت می‌دهد. در معاملات هیجانی دیروز رد و پای شایعات به خوبی قابل رصد بود که از نمادهای بانکی شروع شد و رفته رفته به کل بازار سرایت کرد. عبور از این وضعیت مستلزم اعتماد و توجه به مراجع تحلیلی حاضر در بازار و پرهیز از تصمیمات آنی و بی‌منطقی است که برآیند آن جز زیان یا آشوب ذهنی نیست.
طی روزهای اخیر بخش عمده جریان نقدینگی متعلق به دو گروه خودرویی و بانکی بود و در صنایع مصرفی و کوچک‌مقیاس نظیر سیمانی، کاشی، دارو و غذا و ساختمان هم وضعیت مشابهی رقم خورد. در این میان، صنایع بزرگ کالایی که گرچه از ترس بازار جهانی همچنان با رکود دست و پنجه نرم می‌کنند اما با نسبت‌های پایین قیمت به درآمد خود به عنوان گزینه‌هایی بالقوه برای جذب پول‌ها هستند. هر چند ذائقه کنونی حاکم بر بازار بیشتر در پی سیگنال‌های دارایی‌محور است و عنایتی به نسبت‌های قیمتی و توان و تداوم سودآوری ندارد. به همین دلیل است که سهام خودرویی با وجود زیان‌های عملیاتی سهمگین همچنان دست بالا را دارند و در کنار صنایع مصرفی در جذب تقاضا قوی‌تری عمل کرده‌اند. سهام بانک‌ها نیز به دلیل ترس از محدودسازی افزایش سرمایه توسط بانک مرکزی در معرض خروج پول‌های خرد قرار گرفته و در حال فهم شرایط جدید و تاثیر سیاست‌های بانک مرکزی بر عملیات بانکی است.
در بازار جهانی از اواخر هفته قبل خبرهای مثبتی از مذاکرت تجاری دریافت کرده است. روز یکشنبه ويلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا پس از دیدار با معاون نخست وزير چين احتمال دستيابى به فاز اول توافق تجارى بسيار محتمل دانسته  و در همین راستا مجوز فروش قطعه به شرکت هوآوی برای غول‌های تکنولوژیک آمریکایی صادر کرده است. از طرف دیگر، موضوع عدم اجرای تعرفه‌هاى گمركى آمریکا كه قرار بود با شش ماه تاخير عليه خودروهاى اروپايى و ژاپنى تصويب شوند، بیش از پیش تقویت شده است. ارسال این سیگنال‌ها به بازار جهانی زمینه‌ساز رکوردشکنی شاخص‌های بورس نیویورک شده و به تقویت قیمت فلزات و نفت کمک و متعاقبا از سهام کالایی بورس تهران نیز حمایت خواهد کرد.
در رویدادهای سیاسی خارجی، وزارت خزانه‌داری آمریکا از افزوده شدن نام ستاد کل نیروهای مسلح ایران و همچنین 9 فرد ایرانی را به فهرست افراد و نهادهای تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) که از نهادهای زیرمجموعه این وزارتخانه است، خبر داد. آمریکا در همین حال مدعی شده ایران برای راه اندازی کنسلوگری آمریکا در تهران پیشنهاد داده است، ایران اما ادعای مورد نظر را تکذیب کرد. ایران همچنین به دنبال آنکه اروپا در تعهدات برجامی خود نتوانست کاری انجام دهد، تاکید کرده که در زمان اعلام شده و معین خود، گام چهارم تعهدات هسته‌ای مطابق با معاهده برجام را به اجرا در می آورد.
  در رویدادهای داخلی، دبیر انجمن صنفی شرکت‌های هواپیمایی تاکید کرد: پروازهای عتبات در آستانه قطع شدن است و البته پروازها پس از آرامش درعراق آغاز شد. کنسولگری ایران در کربلا هم تاکید کرد ایرانیان تا آرام شدن اوضاع، سفر به کربلا را به تعویق بیندازند.
دیروز همچنین بورس تهران یک سند همکاری با بورس شانگهای امضا کرد. هدف از این همکاری توسعه روابط فرامرزی جهت اجرای گام دیگری از برنامه‌های بین‌المللی‌سازی عنوان شده است. خبر دیگری اعلام شد که آزادسازی سهام عدالت در انتظار تصویب لایحه مربوطه در مجلس است. علیرضا صالح، رئیس کل سازمان خصوصی سازی اما خوش‌بین است این اتفاق تا پایان امسال بیفتد.
وزیر نفت از موافقت ایران با پیوستن احتمالی برزیل به اوپک خبر داد و درباره کمبود بنزین سوپر هم گفت: عمده مشکل تامین بنزین سوپر حل شده است. بیژن زنگنه همچنین پیش‌بینی کرد اوپک در نشست آتی خود در دسامبر با کاهش تولید بیشتر موافقت کند. زنگنه در حاشیه بازدید از شرکت توربو کمپرسور نفت OTC در جمع خبرنگاران با اشاره به خودکفایی ایران در تولید توربوکمپرسور نفت گفت: قلب صنعت نفت، توربین و کمپرسور است. ماجرای نرخ سود سپرده همچنان مناقشه برانگیز شده است. درحالی که سیاست‌گذار نرخی را اعلام کرده که بانک‌ها نرخ دیگری را رعایت میکنند. حالا خبرها گویای این است که بخشنامه جدیدی در راه است. موضوع رفع ابهام از افزایش سرمایه تجدید ارزیابی دارایی ها در شرکت های بورسی همزمان با مبحث محدودیت های جدید بانک ها بر سر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها قرار است با ابلاغ جدید اصلاحی سازمان امور مالیاتی رفع شود.
درحالی که تفاسیر از صنعت داروسازی حکایت از این دارد که ایران به زودی جزو 5 قدرت تراز اول دنیا در این صنعت خواهد بود که زیرمجموعه دانش بنیان شرکت بورسی اوه سینا توانسته به ساخت داروهای ضدسرطان انحصاری دست یابد. در همین حال مدیر تولید شرکت داروسازی آوه سینا نیز از راه‌اندازی خط جدید تولید داروهای ضدسرطان این شرکت در آینده نزدیک خبر داد.
در بازار امروز نمادهای « وبملت، پارس و خودرو» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند و گروه­های فلزات اساسی با 1,703 میلیارد ریال، خودرو و ساخت قطعات با 1,276 میلیارد ریال و بانک  با  995 میلیارد ریال و برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که  نمادهای «بانک تجارت، بانک ملت و مس شهید باهنر»  به عنوان پربیننده‌­ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «سفارس»، «قثابت» و «کاما» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «وپارس، غالبر و سیلام» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند.
در جریان معاملات امروز:
در گروه فلزات اساسی شاخص با افزایش 209 واحدی به مقدار 192,529 رسید. «ذوب» امروز 1٫77 درصد کاهش داشت و با قیمت ۱,832ریال پایان یافت. «فولاد» در قیمت 4,512 ریال کمتر از یک درصد کاهشی بود. «فملی» اما با کمتر از یک درصد افزایش به قیمت 5,313 رسید. «فاسمین» با کمتر از یک درصد افزایش در قیمت ۱3,051ریال پایان یافت.
در این گروه « فباهنر وکویر» بیشترین افزایش قیمت را داشتتد.
در گروه فرآورده­ های نفتی، شاخص گروه با 3,140 واحد کاهش به 1,262,055 واحد رسید. اکثر نمادهای گروه در محدوده منفی قیمت خوردند. در این گروه نماد «شبندر» با کمتر از یک درصد افزایش، پایان یافت و به قیمت 17,811 ریال رسید. همچنین سهم نیز «شبریز» نیز با نیم درصد افزایش با قیمت 31,709 ریال پایان یافت. اما «شپنا» نیم درصد منفی پایان یافت و به قیمت 5,442 ریال رسید.
 
در گروه شیمیایی، شاخص این گروه امروز با 96 واحد افزایش به مقدار 18,939 رسید. سهم «خراسان» امروز با افزایش کمتر از نیم درصد معامله شد و به قیمت 18,844ریال رسید. «شاراک» و «جم پیلن» نیز با کاهش کمتر از یک درصد معامله شدند و به قیمت 7,838 ریال و 27,036رسیدند. «وپترو» امروز افزایش 4٫64 درصدی را تجربه کرد و با قیمت 6,947 ریال به پایان رسید. «شغدیر» امروز تغییر قیمت نداشت و با قیمت 7,092ریال به پایان رسید «شوینده» با افزایش کمتر از یک درصد در  قیمت پایانی 11٫823  ریال داد و ستد شد.  
شاخص گروه خودرو و قطعه‌سازی با افزایش 0.77 درصدی میانگین قیمت­ها به کار خود پایان داد. «ختوقا، خفنر، ختراک و ختور» بیشترین افزایش قیمت را داشتند و با افزایش در محدوده  5 درصدی داد و ستد شدند.
«خودرو» در قیمت پایانی 7,747 ریال و با افزایش قیمت دو درصدی داد و ستد شد. «خساپا» نیز در قیمت پایانی 2,080 ریال در محدوده مثبت یک درصد داد و ستد و تعداد 87 میلیون از این سهم امروز معامله شد.
در گروه بانک «وپاسار» با یک درصد کاهش در قیمت پایانی 1,989 ریال پایان یافت. اما «وبملت» امروز با 2٫06 درصد افزایش به قیمت پایانی 5407 ریال رسید. «وتجارت» در قیمت پایانی 454 ریال  نیم درصد افزایشی بود. «وبصادر» نیز با یک درصد افزایش در قیمت 526 ریال پایان یافت. شاخص بانکی‌ها با 4 واحد کاهش به 1,505 واحد رسید.
در اخبار مرتبط با گروه بانک، داشتن تصویر واضح از خبر اخیر در خصوص افزایش سرمایه‌ها بانک‌ها از جو هیجانی حاکم بر کل بازار می کاهد. عصر روز گذشته گزارش هیئت مدیره بانک ملت برای افزایش 160 درصدی سرمایه از محل سایر اندوخته‌ها انتشار یافت و دو جبهه از معامله‌گران را رویاروی هم قرار داد. گروهی از فعالان بازار این گزارش را به منزله رفع نگرانی در خصوص افزایش سرمایه بانک‌ها تلقی کردند و گروهی دیگر منبع تامین افزایش سرمایه بانک ملت -که از سایر اندوخته‌هاست – را مهر تاییدی بر ترس بازار دانستند.
 

مجامع پیش رو

 
*  محتوای این گزارش به تنهایی برای انجام سرمایه گذاری کافی نیست و هیچ گونه تضمین صریح یا ضمنی در این گزارش در مورد هیچ سرمایه گذاری ارائه نشده است.