گزارش روزانه بازار 1398/07/17

گزارش روزانه بازار

 
خلاصه بازار در یک نگاه

 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
در آخرین روز معاملاتی هفته، شاخص کل بورس در کمتر از نیم ساعت بیش از 4 هزار واحد ریزش داشت. در ادامه اما، از فشار فروش کاسته شد و شاخص بیش از 2 هزار واحد از مسیر رفته را جبران کرد که می‌تواند نشانه‌ای از بازگشت تقاضا باشد. با این وجود اطمینان از  بازگشت تقاضا در روزهای آتی مستلزم بررسی بیشتر است.
لازم به ذکر است در آخرین ساعت معاملاتی بازگشت نمادهایی همچون «وتجارت» و «وبصادر» به محدوده در کاهش فشار عرضه موثر بود که موجب شد ارزش معاملات خرد در ساعت به حدود 1350 میلیارد تومان برسد ولی همچنان در عبور از مرز 1500 میلیارد تومانی ناموفق بود. به این ترتیب، میزان رشد شاخص کل از ابتدای سال به ۷۶ درصد محدود شد و تغییر مالکیت روزانه سهام را پس از 14 روز کاری به سمت سهامداران حقوقی تغییر داد.27 شهریور آخرین روزی بود که بازار سهام تحت تاثیر عرضه‌های قدرتمند سهامداران حقیقی و در واکنش به ابرکانال 300 هزار واحدی، خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی را تجربه کرد. در آن روز شاخص کل بیش از 8000 واحد (2.6 درصد) ریزش داشت که منجر به منفی شدن روند هفتگی شاخص کل علیرغم ثبت سه روز مثبت معاملاتی شد. از آن روز به بعد به طور متوالی خالص تغییر مالکیت روزانه بورسی به نفع سرمایه‌گذاران حقیقی بوده‌است. طبق آرای ۱۰ کارشناس سهام نیز موج اصلاحی اخیر برای ادامه حرکت متعادل شاخص طبیعی است و همچنان بخش‌هایی از شرکت‌های بنیادی در مقابل رقبا ظرفیت رشد دارند.
 شاخص کل در نهایت با کاهش 1,420 واحدی در سطح 048,313 واحد و شاخص کل هم وزن با کاهش 1,755 واحدی، در سطح 91,300 واحد قرار گرفت.
در بازار امروز «فخاس، شبریز و کگل» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند و  گروه­های  بانک  با 2,172 میلیارد ریال، خودرو با 1,696 میلیارد ریال و شیمیایی با 1,481 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای « بانک ملت، بانک تجارت، سایپا و بانک صادرات » به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «غشهد، غمهرا و حپترو» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «دجابر»، «کسرا» و «شسینا» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند.
در رویدادهای خارجی، تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از مرز شمالی سوریه با ترکیه راه را برای آنکارا برای آغاز عملیات نظامی سنگین علیه کردهای سوریه هموار کرده است. فارین‌پالیسی اعلام کرد: ترکیه در ۲۴ ساعت آینده عملیات خود را در شمال سوریه آغاز می‌کند. این در حالی است که وزارت‌خارجه ایران نیز دیروز ضمن نامشروع خواندن حضور امریکایی‌ها در سوریه، خروج آن‌ها را اقدامی توصیف کرد که «باید بسیار زودتر از این اتفاق می‌افتاد». با این همه دستگاه دیپلماسی نسبت به ورود نیروهای نظامی ترکیه به شمال سوریه هشدار داد. در دیگر رویدادها نیز محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به درخواست محمدبن‌سلمان ولیعهد سعودی از عراق و پاکستان برای برای میانجی‌گری با ایران، گفت: وزارت امور خارجه همواره آماده همکاری با همسایگان خود برای امنیت منطقه است، این موضع را به طور رسمی نیز اعلام کردیم.
در رویدادهای کلان داخلی نیز اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ر مراسم روز جهانی استاندارد با تاکید بر عبور مردم ایران از دوران سخت وعده داد: رشد اقتصادی مثبت و نرخ تورم کنترل می‌شود و بورس نیز از رشد مناسبی برخوردار است.
در روند معاملات امروز، گروه فلزات اساسی امروز افزایش 0٫85 درصدی متوسط قیمت‌ها را تجربه کردند و روز معاملاتی متعادلی را پشت سر گذاشتند. نماد «فملی» از میانه معاملات با افزایش تقاضای معامله گران مواجه شد و با  افزایش 2٫88 درصدی، به قیمت پایانی 4٫996 ریال رسید. در این گروه، نماد «فخاس» در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شد. «فولاد» با 50 میلیون سهم معامله  پر حجم ترین نماد گروه بود و با افزایش قیمت 1٫48 درصدی به قیمت 4٫408 ریال،  «فنوال»  با کاهش قیمت در محدوده 5 درصد  به قیمت پایانی 5٫374 ریال رسید.
گروه پالایشی در اکثر نمادها با افزایش قیمت مواجه شدند. در این گروه «شبریز» در دومین روز متوالی بیشترین حمایت را از شاخص کل به عمل آورد و با افزایش 5 درصدی در  قیمت پایانی 33٫763  ریال داد و ستد شد. همچنین، نمادهای «شسپا و شنف» نیز افزایش 5 درصدی داشتند. «شبهرن» تنها نماد منفی گروه بود.
شیمیایی‌ها نیز روز معاملاتی متعادلی را پشت سر گذاشتند و شاخص این گروه با رشد نیم درصدی به کار خود پایان داد. در این گروه نمادهای «شدوص، شکربن و شخارک» در سقف معاملاتی مثبت 5 درصد داد و ستد شدند. «نوری» با افزایش قیمت 2 درصدی در قیمت پایانی ۳3,314 ریال و «خراسان» با افزایش 2٫27 درصدی در قیمت پایانی 18,442 ریال داد و ستد شد. «شگل» در کف قیمتی 5 درصد داد و ستد شد و با صف فروش کم حجم به قیمت پایانی 16٫032 ریال رسید.
امروز در عرضه اولیه نماد «کویر» به هر کد معاملاتی تعداد 275 سهم در سقف قیمتی 6250 ریال تخصیص یافت.

مجامع پیش رو