گزارش روزانه بازار 1398/07/10

گزارش روزانه بازار


 
خلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
در آخرین روز معاملاتی هفته بورس تحت تاثیر بازگشایی نماد بانک ملت قرار گرفت. در شرایطی که در اغلب نمادها شاهد فشار فروش بودیم و شاخص کل در همان دقایق نخست معاملات طی ریزشی 4500 واحدی به کانال 321 هزار تایی تنزل یافته بود، بازگشایی لیدر گروه بانک حدود 20 واحد به رشد شاخص کمک کرد. پس از بازگشایی نماد بانک ملت در محدوده قیمتی 620 تومان، بازار شاهد افزایش فشار فروش در سایر نمادها بود. که حاکی از آن بود بازگشایی نماد بانک ملت، موجب ترغیب سرمایه‌گذاران به فروش در سایر سهام و ورود پول حاصل از فروش به سهام این بانک و بانک‌های هم‌گروه شده ­است.
اما در ساعات ابتدایی بازار شدت عرضه در برخی نمادها به حدی بود که منجر به تشکیل صف‌های فروش شد و علاوه بر سهام کالایی بازار، در نمادهای غیرکالایی نیز عرضه‌ها قوی بود. در این میان اما گروه خودرو و دارو نسبت به سایر گروه تقاضای بیشتری را جلب کردند.
در نهایت شاخص بورس با افزایش 20 واحدی در سطح 117,326 واحد و شاخص کل هم وزن با کاهش 403 واحدی، در سطح 421,96 واحد قرار گرفت. در دو هفته اخیر رکوردهای بورسی یکی پس از دیگری شکسته شد که در این بین، ارزش بالای معاملات خرد از اعتبار ویژه‌ای برخوردار بوده است. در شرایط فعلی غلبه بر هیجانات  و شتابزدگی  توسط سرمایه­ گذاران اصل مهم در جهت تداوم حضور در بازار سرمایه است از آنجاییکه یکی از شرایط حیات بازار همین نوسانات منفی در روندهای صعودی آن است.
در دنیای سیاست خبرهای امیدبخشی از فضای سیاسی در روز گذشته به گوش رسید. رسانه میدل‌ایست آی از موافقت شاه سعودی در مورد میانجیگری عراق برای دیدار با ایران خبر داد. لاریجانی، رئیس مجلس نیز از «باز بودن درها برای مذاکره» در پاسخ به رویکرد بن‌سلمان مبنی بر تلاش برای راه حل غیرنظامی داد و تاکید کرد که گفت‌وگوی ایران با عربستان «بسیاری از مشکلات منطقه را حل خواهد کرد». همچنین، نشریه پلیتیکو به نقل از منابع فرانسوی از یک سند چهاربندی سخن گفت که می‌تواند آمریکا و ایران را در قالب 1+5 به پای میز مذاکره برگرداند. امری که پیشتر، رئیس جمهور نیز اشاراتی به آن داشت و امروز نیز در جلسه هیات دولت، خاطرنشان کرد: همه اصرارها، صحبت‌ها و تماس‌ها بر این مبنا بود که یکبار دیگر 1+5 درست شود و ما هم گفتیم که حرفی نداریم و در یک شرایط مناسب اشکالی ندارد، به شرط اینکه آنهایی که به 1+5  ضربه زدند به آداب و رسوم 1+5 برگردند.
در رویدادهی خارجی مرتبط، برخی منابع از احتمال محدود شدن سرمایه‌گذاری صندوق‌های آمریکایی در سهام شرکت‌های چینی خبر دادند، هرچند کاخ سفید این ادعا را تکذیب کرد. با این وجود جنگ تجاری میان آمریکا و چین یک عدم قطعیت مهم در ادامه ماه محسوب خواهد شد و اخبار نشان‌دهنده تشدید تنش‌ها میان چین و آمریکاست؛ مساله داغ شدن بحث استیضاح ترامپ نیز که این روزها مطرح است، می‌تواند وضعیت متلاطم بازارها را تشدید کند. جالب توجه است که دو مورد از بزرگ‌ترین ریزش‌های تاریخی بورس آمریکا یکی در سال 1929 (رکود بزرگ) و دیگری در سال 1987 در همین ماه اکتبر رخ داده است.
در بازار امروز نمادهای « وبملت،  اخابر و خودرو» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند و گروه­های بانک  با 6,165 میلیارد ریال، مواد دارویی با 2,682 میلیارد ریال و خودرو و ساخت قطعات با 2,589 میلیارد ریال،  و برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای «بانک تجارت، سایپا، بانک اقتصاد نوین و بانک صادرات» به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «وبملت، ثنوسا و ولیز» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «ستران»، «سصفها» و «خمحرکه» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند. در جریان معاملات امروز:
گروه دارو بی اعتنا به عرضه­ ها روز سبزی را تجربه کرد و اغلب نمادهای گروه در حداکثر قیمت داد و ستد شدند. در این گروه نماد «داسوه» بیشترین کاهش قیمت را داشت  و در قیمت پایانی 20٫026 ریال رسید. «دکوثر، دلقما، دکیمی، دامین، دپارس و دارو» با افزایش در محدوده 5 درصد بیشترین افزایش قیمت را داشتند. «دزهراوی» با کاهش 3٫63 درصدی در  قیمت پایانی 10٫273  ریال داد و ستد شد.  
گروه فلزات اساسی تحت تاثیر  ریزش قیمت جهانی فلزات مضاف بر جو منفی بازار، با افزایش عرضه مواجه بود. در این گروه «وتوکا» بیشترین افزایش قیمت را داشت و با افزایش 5 درصدی به قیمت پایانی 5٫593 ریال رسید. نمادهای «فسپا» با کاهش 3.58 درصدی و به قیمت 13٫559 ریال رسید.
گروه خودرو بر خلاف روند بازار روز معاملاتی متعادلی را پشت سر گذاشت. در این گروه نمادهای «خشرق، خگستر و خنصیر» در محدوده مثبت  5% داد و ستد شدند و بیشترین افزایش قیمت را داشتند. «خساپا» با افزایش 2.81 درصدی به قیمت پایانی 2,193 ریال و نماد «خودرو» با افزایش 3.67 درصدی به قیمت پایانی 7,789 ریال رسید. سایپا تولید خودرو تلفیقی برای جایگزینی پراید را تکذیب کرد و اعلام کرد محصولات جدید از چند پلتفرم متفاوت تولید خواهد شد که پلتفرم گروه خانواده پراید در آن قرار ندارد.  «خپویش، خزر و خپویش» منفی ­ترین نمادهای گروه بودند و با کاهش در محدوده  5 درصدی داد و ستد شدند.
در گروه بانک که اولین رتبه در جذب نقدینگی را داشتند، در نماد «وبملت»، خالص خرید سهامداران حقیقی به رقمی بیش از 130 میلیارد تومان رسید که نشان از جذب نقدینگی خرد دارد. در سایر نمادهای بانکی نظیر «وبصادر» و «وتجارت» نیز شاهد جذب نقدینگی در سطوح پایین‌تری بودیم. خالص خرید حقیقی در این دو نماد نیز به بیش از 20 میلیارد تومان رسید که جذب نقدینگی توسط بزرگان بانکی را به بیش از 150 میلیارد تومان رساند. از طرفی تشکیل صف خرید 150 میلیون سهمی نماد بانک ملت در پایان بازار حاکی از انباشت نزدیک به 100 میلیارد تومانی پول در انتظار ورود به این سهم است که بخش دیگری از نقدینگی مشتاق را تشکیل می‌دهد و ورود نقدینگی به گروه را به بیش از 200 میلیارد تومان می‌رساند.
در بازار ارز دلار با ریزش0.36 درصدی به ۱۱,4۰۰ (یازده هزار و چهارصد) تومان رسید.
 
مجامع پیش رو