گزارش روزانه بازار 1398/07/08

گزارش روزانه بازار

 
خلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
در جریان معاملات امروز  ورود بی‌وقفه نقدینگی به بورس با شتاب بیشتر تداوم یافت و اصلاح موقت بورس بیش از یک روز دوام نیاورد.
در نهایت شاخص بورس با افزایش6488 واحدی در سطح 738,324 واحد و شاخص کل هم وزن با افزایش 2098 واحدی، در سطح 265,96 واحد قرار گرفت.
در دنیای سیاست، ولیعهد سعودی در مصاحبه با شبکه سی بی سی گفت: اگر جامعه بین المللی اقدامات بازدارنده علیه ایران اتخاذ نکند قیمت نفت ممکن است به طور فزآینده ای افزایش یابد. ولی عهد سعودی در ادامه با تاکید کرد که وی راه حل سیاسی را به راه حل نظامی ترجیح می­دهد چرا که وقوع هر گونه جنگ بین تهران و ریاض اقتصاد جهانی را به ورطه سقوط میکشاند. وی در مورد دیدار ترامپ  و رئیس جمهور کشورمان گفت: این دو باید با هم دیدار کنند تا یک توافق جدید پیرامون برنامه هسته­ای و فعالیت­های ایران در سراسر منطقه منعقد شود.
در بازار امروز نمادهای «همراه، پارسان و اخابر» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند و گروه­های شیمیایی با 3,090 میلیارد ریال، بانک  با 2,621 میلیارد ریال و خودرو و ساخت قطعات با 1,727 میلیارد ریال و برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای «بانک تجارت، بانک صادرات، آهنگری تراکتور سازی ایران و بانک اقتصاد نوین»  به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «سفار، کساوه و حفارس» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «غگرجی»، «ولغدر» و «بنیرو» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند.
گروه فلزات اساسی امروز افزایش یک درصدی متوسط قیمت‌ها را تجربه کردند و شاخص این گروه نیز همانند روند بازار مثبت بود. نمادهای «فایرا، وتوکا و فلوله» در محدوده معاملاتی مثبت 5 درصد داد و ستد شدند. «فملی» با افزایش در محدوده مثبت یک درصد به قیمت پایانی 5٫420 ریال رسید. روند تغییر موجودی مس انبارهای دنیا(بورس چین، گمرکات چین، LME لندن) طی 6 ماه اخیر  نزدیک به 30 درصد کاهش یافته و به 733 هزار تن رسیده که کمترین سطح در 5 سال گذشته است. همچنین  موجودی مس انبارهای دنیا افت هفتگی 5 درصدی دارد. که خبر مثبتی برای این سهم است. سهم تازه وارد «فسازان» با کاهش 4٫54 درصدی منفی ترین نماد این گروه بود و به قیمت پایانی 21٫076 ریال رسید. «فولاد» با 57 میلیون سهم معامله در محدوده مثبت 2 درصد  داد و ستد شد و به قیمت 4٫732 ریال رسید. «ذوب» با افزایش 2٫63 درصدی به قیمت پایانی 2,352 ریال رسید.
درآمد ذوب آهن اصفهان و فولاد کاوه طی تابستان نسبت به بهار رشد با اهمیتی را تجربه کرده که نکته مثبتی است.
شیمیایی‌ها  در جذب نقدینگی و رشد قیمتی پیشتاز بودند. در این گروه نمادهای «شیران، شپارس، شفارس و شلعاب و پترول» در محدوده معاملاتی مثبت 5 درصد داد و ستد شدند. «شگل» با کاهش 4٫33 درصدی منفی­ترین نماد این گروه بود و به قیمت پایانی 18٫018  ریال رسید. پترول با صف خرید 48 میلیونی و در  قیمت پایانی 2٫780  ریال داد و ستد شد.  
در جلسه معاملاتی امروز گروه خودرو و قطعه‌سازی با توجه به اخبار مثبت افزایش سرمایه از گروه‌های پر دادوستد بازار بودند و شاخص این گروه رشد 3.35 درصدی میانگین قیمت­ها را تجربه کرد.
در این گروه نمادهای «خگستر، خاذین، ختور، خمحور، ختوقا و خپارس و ورنا» در محدوده مثبت  5% داد و ستد شدند. «خکمک» منفی­ترین نماد، با کاهش 3٫12 درصدی به قیمت 5٫938  ریال رسید.
«خساپا» با افزایش در محدوده مثبت 5 درصد، با صف خرید پر حجم 22 میلیونی و در قیمت پایانی 2٫102 ریال و «خودرو» با افزایش در همین محدوده و صف خرید 18 میلیونی در قیمت پایانی 7,391 داد و ستد شدند.
امروز نمادهای بانکی در غیاب لیدر این گروه، تماما سبز پوش شدند. بیشترین ارزش معاملات امروز در رده اول به نماد «وتجارت» با  43٫2  میلیارد تومان و نماد «وپارس» با ارزش 26 میلیارد تومان در رتبه دوم اختصاص داشت.
نماد «وبصادر» با صف خرید261 میلیونی و با قیمت 618 ریال به پایان رسید و طولانی‌ترین صف‌ خرید بازار را داشت.
«وپاسار» با افزایش قیمت 1٫83 درصدی به قیمت پایانی 2٫653 ریال رسید. ارزیابی نماد «وپارس» این نماد را بار دیگر بر محور صعود قرار داده و از پرمعامله‌ترین نمادهای امروز بازار ساخته است. این شایعه در رابطه با بانک‌های «دی» و «وپاسار» نیز وجود دارد و باید دید در روزهای آتی به کجا خواهد رسید.
شاخص گروه دارویی رشد 4.39 درصدی را به ثبت برساند. این گروه از بازار رشد بسیار زیادی را از ابتدای سال تا همین جا نیز به ثبت رسانده‌اند  و تقریبا تمامی نمادهای دارویی امروز صف خرید را تجربه کردند. داروسازی ابوریحان طی یک شفاف‌سازی اعلام کرد که افزایش سرمایه از محل آورده نقدی را از دستور کار خارج کرده است. چرا که سهامدار عمده (سرمایه‌گذاری تامین) تجدید ارزیابی را در دستور کار شرکت‌های تابعه قرار داده است. این سهم با افزایش 5 درصدی به قیمت پایانی 39,158 ریال رسید. در «دپارس» در معاملات امروز پرارزش‌ترین صف خرید در کل بورس را بخود اختصاص داد.
 دلار امروز در صرافی‌ها با افزایش همراه شد و با رشد ۰.۴4 درصدی به ۱۱,500 (یازده هزار و پانصد) تومان رسید.
سکه  هم امروز روند صعودی را در پیش گرفت با رشد ۰.35 درصدی به ۴,032,۰۰۰ (چهار میلیون و سی و دو هزار) تومان رسید.
 
مجامع پیش رو