گزارش روزانه بازار 1398/07/07

گزارش روزانه بازارخلاصه بازار در یک نگاه

 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
بازار سهام معاملات امروز را با تداوم انتشار گزارش‌های ماهانه با رشد 2000 واحدی آغاز کرد اما در ادامه با شدت گرفتن عرضه و اصلاح قیمت­ها شاخص کل بیش از 1000 هزار واحد از سقف روزانه بازگشت. اختلال سامانه معاملات در شدت گرفتن عرضه­ها بی تاثیر نبود. با وجود اختلال در هسته معاملات، در ساعت پایانی بازار، ارزش معاملات از مرز 2000 میلیارد تومان عبور کرد که حاصل افزایش تقاضا از محل ورود فزآینده معامله‌گران جدید و جریان نقدینگی به بورس تهران است. در نهایت شاخص بورس با کاهش 1773 واحدی در سطح 250,318 و  شاخص کل هم وزن با افزایش 202 واحدی، در سطح 167,94 واحد قرار گرفت. امروز رکورد ارزش معاملات خرد در بازار سهام شکسته شد، ارزش معاملات خرد امروز به3356 میلیارد تومان رسید.
در دنیای سیاست، نشریه صهیونیستی جرزوالم پست، به بازتاب سخنان ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس تعطیلات سالیانه رهبران یهود در آمریکا پرداخته است. در این کنفرانس که روز جمعه برگزار شد، دونالد ترامپ اظهار داشت که علاقه­ای به درگیری با ایران ندارد و امیدوار است که ایرانیان با رویکردی مشابه به خویشتنداری آمریکایی­ها پاسخ دهند. او همچنین یادآوری کرده است که درگیری با ایران هیچ منفعتی برای هیچ طرفی ندارد. همچنین برایان هوک، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران مدعی شد، ایران باید بین مذاکره با آمریکا یا فروپاشی اقتصاد خود یکی را برگزیند. هوک ضمن متهم کردن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان به روزنامه الحره گفت: ایران با حمله به یک کشور دیگر حاکمیت آن را نقض کرده و آخرین چیزی که دنیا میخواهد رفتار­های بد است.
در بازار امروز نمادهای «شسپا، رانفور و وبصادر» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند و گروه­های بانک  با 3,057 میلیارد ریال،  خودرو و ساخت قطعات با 2,967 میلیارد ریال و مواد دارویی با 2,334 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای «بانک تجارت، سایپا، بانک اقتصاد نوین و بانک صادرات»  به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «شسپا، دالبر و ثشاهد» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «شپدیس»، «غالبر» و «بموتو» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند.
گروه فلزات اساسی امروز کاهش یک درصدی متوسط قیمت‌ها را تجربه کردند و شاخص این گروه نیز همانند روند بازار با افت همراه بود. نمادهای «فایرا، وتوکا و فنوال» در محدوده معاملاتی مثبت 5 درصد داد و ستد شدند. «فملی» با افت قیمت  1٫88 درصدی و به قیمت پایانی 5٫388 ریال رسید. سهم تازه وارد «فسازان» با کاهش 4٫54 درصدی منفی ترین نماد این گروه بود و به قیمت پایانی 21٫076 ریال رسید. «فولاد» که تا میانه راه مثبت بود در محدوده منفی داد و ستد شد و به قیمت 4٫692 ریال رسید. «فرآور» نیز بر خلاف روزهای گذشته در محدوده منفی و قیمت 56٫930 پایانی  ریال داد و ستد شد. گفتنی است تولید فولاد ایران در 8 ماه نخست میلادی با وجود اعمال تحریمهای فلزات رشد 6٫4 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل را داشته است. در حالی که تولید فولاد جهان در 8 ماهه نخست میلادی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 4٫4 درصدی داشت.
شیمیایی‌ها روز معاملاتی منفی را پشت سر گذاشتند و شاخص این گروه وارد سطح 18,791 واحد شد. نمادهای «شکربن، شدوص، شفارس و شلعاب» در محدوده معاملاتی مثبت 5 درصد داد و ستد شدند. «شگل، کرماشا، وپترو و شیراز» با کاهش در محدوده 5 درصد منفی­ترین نماد این گروه بودند.
خودرویی‌ها روز معاملاتی متعادلی را پشت سر گذاشتند. مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو از داخلي سازي 42 قطعه با همكاري 23 سازنده داخلي و با كاهش ارزبري ۱۷.۴۱ میلیون یورو در تیراژ یک ساله تولید خبر داد. فرشاد مقيمي در اين باره گفت: با اجراي طرح جهاد خودكفايي قطعات كه در زنجيره تامين گروه صنعتي ايران خودرو آغاز شده تاكنون 42 قطعه داخلي سازي شده كه كاهش ارزبري بيش از 17 ميليون يورويي به همراه داشته است. وي همچنين از همكاري با 32 قطعه ساز براي داخلي سازي 67 قطعه در ميزهاي اول و دوم خودكفايي وزارت صمت خبر داد و گفت: خودکفایی این قطعات در مجموع ۶۹۸ میلیون یورو کاهش ارزبری در بر خواهد داشت.
در این گروه نمادهای «خاذین، خاهن، ختور، خمحور، ختوقا و خریخت» در محدوده مثبت  5% داد و ستد شدند، «خوساز» و «خمهر»  تنها نمادهای منفی این گروه بودند. «خوساز» منفی­ترین نماد، با کاهش در محدوده منفی 5 % به قیمت 4٫849  ریال رسید.
«خساپا» با افزایش 4 درصدی به قیمت پایانی 2٫030 ریال و «خودرو» با کاهش در محدوده 2 درصد به قیمت پایانی 7,109 ریال رسید.
امروز نمادهای بانکی در غیاب لیدر این گروه، در جذب منبع و رشد قیمتی پیشتاز بودند. ارزش معاملات این گروه بالاترین رقم را در بین صنایع بورسی به خود اختصاص داد. گفتنی است توقف طولانی‌مدت نماد بانک ملت اعتراضات بسیاری از سهامداران این بانک بزرگ بورسی را در پی داشته است. بانک ملت صبح امروز با انتشار توضیحات مختصر و مبهمی درباره موضوع توقف این نماد که دریافت غرامت از خزانه‌داری انگلیس است، بار دیگر از نهاد ناظر درخواستی مبنی بر توقف نماد به مدت 15 روز دیگر کرد.
 نماد «وبصادر» با صف خرید 64 میلیونی و با قیمت 590 ریال به پایان رسید و یکی از طولانی‌ترین صف‌های خرید بازار را داشت. در این گروه «وپست» با کاهش قیمت 3 درصدی  به قیمت پایانی 5,506 ریال رسید. «وپاسار» با افزایش قیمت 2٫79 درصدی به قیمت پایانی 2٫628 ریال رسید.
 در بازار ارز دلار افزایش قیمت را تجربه کرد و با رشد ۳۰ تومانی به ۱۱,۴۸۰ (یازده هزار و چهارصد و هشتاد ) تومان رسید. سکه در بازار امروز تهران بر مدار افزایش پیش رفت و با افزایش 0٫37 درصدی به ۴,۰21,۰۰۰ (چهار میلیون و بیست و یک هزار) تومان رسید.

مجامع پیش رو