گزارش روزانه بازار 1398/07/06

گزارش روزانه بازار


 
خلاصه بازار در یک نگاه 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
در اولین روز معاملاتی بازار سهام تهران امروز شنبه 6 مهر ماه رشد پرشتابی را  تجربه کرد و توانست مجددا رکود تازه‌ای را به ثبت برساند،  شاخص بورس توانست با افزایش 5615 واحدی وارد سطح 024,320 هزار واحد شود.
 شاخص کل هم وزن نیز با افزایش 2413 واحدی، در سطح 964,93 واحد قرار گرفت.
معاملات امروز بازار سهام بار دیگر تحت تاثیر قدرت نقدینگی به روند پرقدرت صعودی خود ادامه داد. در شرایط فعلی با وجود هشدارهایی که برخی گروه‌های تحلیلی نسبت به روند شتابان بازار سهام می‌دهند، به نظر می‌رسد تازه ‌واردهای بورس بیش از هر چیز عطش خرید دارند. نمونه واضح آن را می‌توان پنج روز متوالی سبز بورس در هفته گذشته دانست. این در حالی است که تحلیل گران  اختلاف نظر جدی روی زمان حبابی‌شدن سهام دارند. رفتار این نوع سرمایه‌گذاران بر مبنای معیارهایی همچون ارزش دلاری بازار سهام، نقطه اوج قیمت بر درآمد (پی بر ای) و یا نسبت‌های کلان ارزشگذاری است. انتشار گزارش‌های عملکرد شرکت‌ها در شهریور ماه کماکان تاثیر چند روزه خود را بر معاملات سهام متکی بر عملکرد بنیادی می‌گذارد اما برخی صنایع مورد توجه معامله‌گران طی ماه‌های اخیر فارغ از عملکرد واقعی شرکت‌ها صعود پرشتاب خود را دنبال می‌کنند. ارزش معاملات امروز بورس تهران در ساعت پایانی جلسه معاملاتی، به رقم 1800 میلیارد تومان رسید. رشد پرقدرت شاخص کل در کنار تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی مثبت در مقطع فعلی حکایت از تداوم ورود نقدینگی به بازار سهام می‌دهد.
در دنیای سیاست، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در جدیدترین اظهار نظر گرفته است: دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور با تلاش خود برای ترغیب اوکراین به انجام تحقیقات سیاسی درباره جو بایدن، امنیت ملی آمریکا را به خطر انداخته است و دموکرات‌ها هیچ گزینه‌ای جز استیضاح ترامپ ندارند. رئیس جمهور آمریکا، با اعلام اینکه رسیدن به بهترین وضعیت بورس و اقتصاد در تاریخ از روی شانس نبوده است، گفت: اگر استیضاح شوم، بازارهای سهام سقوط خواهند کرد.
در دیگر رویدادها، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی اعلام کرد: مرحله چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران به احتمال زیاد در اوایل ماه نوامبر اجرا می‌شود. اتحادیه اروپا نیز به نظر می‌رسد با ارسال پیامی خصوصی به تهران اعلام کرده  است در صورت تداوم روند کاهش تعهدات ایران ذیل برجام، این اتحادیه چاره‌ای جز خروج از توافق مذکور همزمان با گام چهارم برجامی ایران نخواهد داشت.
در بازار امروز نمادهای «فولاد، اخابر و ومعادن» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند و گروه­های خودرو و ساخت قطعات با 1,954 میلیارد ریال، فلزات اساسی  با 1,926 میلیارد ریال و شیمیایی با 1,702 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای «بانک تجارت، سایپا، بانک اقتصاد نوین و داروسازی زهراوی»  به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «چدن»، «دابور»، «ولغدر» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «تمحرکه»، «ولغدر» و «کلوند» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند.
گروه فلزات اساسی امروز افزایش 2٫27 درصدی متوسط قیمت‌ها را تجربه کردند و روز معاملاتی مثبتی را پشت سر گذاشتند. حجم تقاضا برای خرید سهام  این گروه به طور خاص مشهود بود. «فملی» در محدوده مثبت داد و ستد شد و به قیمت پایانی 5٫484 ریال رسید. نمادهای «فمراد، فپنتا و فنوال» در سقف معاملاتی مثبت 5 درصد داد و ستد شدند. نماد «فخوز» با کاهش 1٫31 درصدی به قیمت پایانی 9٫147 ریال رسید. «فولاد» با 136 میلیون سهم معامله در محدوده مثبت 5% داد و ستد شد و به قیمت 4٫723 ریال رسید. «فرآور» با افزایش سرمایه سنگین همچنان با رشد قیمت مواجه شد و با افزایش 4٫51 درصدی به قیمت 56٫327 پایانی  ریال رسید.
شیمیایی‌ها روز معاملاتی متعادلی را پشت سر گذاشتند و شاخص این گروه وارد سطح 19,154 واحد شد. «شیراز» با کاهش 1٫94 درصدی منفی ترین نماد این گروه بود و در قیمت پایانی 11,205 ریال داد و ستد شد.  نمادهای «شاملا، شدوص، شفارس و شلعاب» در محدوده معاملاتی مثبت 5 درصد داد و ستد شدند. «شفن» با کاهش قیمت 1٫73 درصدی در قیمت پایانی 75,947 ریال داد و ستد شد. «شلعاب» با صف خرید یک میلیونی به قیمت پایانی 11,902 ریال رسید.
خودرویی‌ها نیز روز معاملاتی مثبتی را پشت سر گذاشتند و در اکثر نمادها همچنان با افزایش تقاضا در مدار مثبت داد و ستد شدند. نمادهای «خشرق، ختور، خچرخش و ختوقا» در محدوده مثبت  5% داد و ستد شدند، «خوساز» و «ختراک»  تنها نمادهای منفی این گروه بودند. «خوساز» منفی­ترین نماد این گروه با کاهش 4٫6 درصدی به قیمت 5٫075 پایانی  ریال رسید.
«خساپا» همچنان شاهد رنج مثبت و ایجاد صف خرید پرحجم  بود و به قیمت پایانی 1٫990 ریال رسید. «خودرو» اما در محدوده مثبت 2 درصد داد و ستد شد و به قیمت پایانی 7,312 ریال رسید.
در گروه بانک شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم و «وپارس» تنها نماد منفی گروه بود. در این گروه «ونوین» در سقف معاملاتی مثبت 5% داد و ستد شد و به قیمت پایانی 4,525 ریال رسید. «وپاسار» با 37 میلیون سهم معامله صف خرید سنگین خود را در پایان معاملات حفظ کرد و به قیمت پایانی 2٫549 ریال رسید. بانک صادرات نیز با یکی از سنگین­ترین صف­های خرید بازار مواجه شد. و در جذب منابع پیشتاز سایرین بود این نماد با رنج مثبت 5% به قیمت پایانی 564 ریال رسید.
 سکه در بازار امروز تهران بر مدار کاهش پیش رفت و با افت قیمت به ۴,۰۱۵,۰۰۰ (چهار میلیون و پانزده هزار) تومان رسید.
 
مجامع پیش رو