گزارش روزانه بازار 1398/07/02

گزارش روزانه بازار


 
خلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
امروز سه شنبه دوم مهرماه شاخص کل بورس تهران در ساعت اولیه شروع قدرتمندی را رقم زد. اما در ادامه رفته‌رفته از اوج خود عقب نشست و  قیمت عموم سهم‌ها در معرض عرضه‌های قوی‌تری قرار گرفتند. در نهایت شاخص بورس توانست با افزایش735 واحدی و رشدی کمتر از نیم درصد به سطح 206,312 برسد.
 شاخص کل هم وزن نیز با افزایش 333 واحدی، در سطح 351,90  واحد قرار گرفت.
در شرایط کنونی توجه به حباب قیمتی برخی از سهم و جذابیت نمادهای بنیادی ضروری است، اثر این موضوع در گزارش اجماع تحلیل‌گران نیز قابل رصد است. اما این ‌بار اثرات خوشبینی به خصوص در قبال قیمت جهانی کالاها در پیشبینی‌های سودآوری مشاهده می‌شود. از سوی دیگر، عامل غیراقتصادی نیز نقش بسیار مهمی را در جهت‌گیری هیجان بازار بازی می‌کند. با توجه به عوامل موجود عملکرد 6 ماهه اول 98 و استمرار رکود در ابزارهای رقیب نیز قطعا در رویه قیمتی سهام اثرگذار خواهد بود. همچنین با توجه به اخبار سیاسی، اخبار بازاری مانند افزایش سرمایه‌های احتمالی، به نظر می‌رسد رویه پر نوسان سهام همچنان ادامه‌دار باشد.
در دنیای سیاست، از دیروز تاکنون اخبار بسیاری از حاشیه نشست عمومی سازمان ملل مخابره شده است که هر یک از آن‌ها می‌تواند در معاملات سهام اثرگذار باشد. وزرای خارجه ایران و ۱+۴ برای سومین بار پس از خروج آمریکا از برجام در چارچوب نشست کمیسیون مشترک برجام در نیویورک گردهم می‌آیند. همچنین سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان قبل از دیدار با روسای جمهور آمریکا و ایران به منظور هماهنگ‌سازی راهبرد خود در خصوص ایران با یکدیگر دیدار و رایزنی خواهند کرد. این سه کشور در بیانیه مشترک، کشورمان را  مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان دانسته­ اند و اعلام کردند زمان آن فرا رسیده ایران با یک چارچوب مذاکره درازمدت درباره برنامه هسته‌ای و مسائل امنیتی منطقه که شامل برنامه‌های موشکی‌اش هم می‌شود، موافقت کند. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه اما در واکنش به بیانیه اروپا تاکید کرد هیچگونه توافق جدیدی بدون پایبندی به برجام وجود نخواهد داشت و ناتوانی سه کشور اروپایی در اجرای تعهداتشان بدون اجازه آمریکا از ماه مه سال ۲۰۱۸ (زمان خروج آمریکا از برجام) آشکار شده است.
رئیس جمهوری آمریکا درباره احتمال دیدار با روحانی اعلام کرد  ببینیم چه می‌شود، اگر ایران بخواهد به پایان جنگ یمن کمک کند، مثبت است.
در بازار امروز نمادهای « وامید، شپنا و تاپیکو» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند و گروه­های خودرو و ساخت قطعات با 2,846 میلیارد ریال، شیمیایی با 2,381 میلیارد ریال و مواد دارویی  با 1,576 میلیارد ریال و برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای «بانک تجارت، سایپا، بانک صادرات و ایران خودرو»  به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «فسازان»، «غگل»، «درازک» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «فلوله»، «غشهد» و «سیلام» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند.
غول‌های گروه پتروشیمی و فلزات که از ابتدای این هفته ضمن جلب توجه اهالی سهام، رشدهای پرسرعتی را تجربه کردند، از میانه معاملات امروز با غلبه انگیزه‌ها برای ذخیره بازدهی تغییر مسیر دادند و وارد محدوده نزولی قیمت شدند.
شیمیایی‌ها روز معاملاتی متعادلی را پشت سر گذاشتند و شاخص این گروه با رشد نیم درصدی به کار خود پایان داد. در این گروه نمادهای «شاراک و شفارس» در سقف معاملاتی مثبت 5 درصد داد و ستد شدند. «نوری» با افزایش قیمت 3 درصدی در قیمت پایانی ۳6,409 ریال داد و ستد شد. پتروشیمی نوری از تولید دو محصول جدید خبر داده است، با عملیاتی شدن دو پروژه جدید سوددهی شرکت بیشتر خواد شد و متعاقبا ارزش شرکت افزایش خواهد یافت. «خراسان» با افزایش 3٫69 درصدی در قیمت پایانی 20,053 ریال داد و ستد شد. «شگل» امروز نیز در کف قیمتی 5 درصد داد و ستد شد و با صف فروش کم حجم به قیمت پایانی 18٫782 ریال رسید. همچنین نمادهای «شلعاب وشکربن» نیز در کف معاملاتی 5 درصد داد و ستد شدند.
گروه فلزات اساسی امروز کاهش 0٫24 درصدی متوسط قیمت‌ها را تجربه کردند و روز معاملاتی منفی را پشت سر گذاشتند. نماد «فملی» از میانه معاملات به اصلاح قیمت تن داد و با کاهش یک درصدی، به قیمت پایانی 5٫447 ریال رسید. در این گروه، نمادهای «فسرب، فمراد و فلوله» در کف معاملاتی 5% داد و ستد شدند. «فولاد» با 40 میلیون سهم معامله  پر حجم ترین نماد گروه بود و با کاهش قیمت نیم درصدی به قیمت 4٫510 ریال رسید،  
«ذوب» نیز با افزایش  1٫41 درصدی  به قیمت پایانی 2٫090 ریال رسید. در این گروه «فرآور»  با کاهش قیمت 2٫9  درصدی  به قیمت پایانی 53٫664 ریال رسید.
برخلاف معاملات دیروز که نمادهای خودرویی مسیر نزولی را در پیش گرفته بودند، در معاملات امروز خودرویی‌ها با افزایش تقاضا در مدار مثبت داد و ستد شدند. در گروه خودرو، نمادهای «خاذین، خپارس، خکار، خساپا و ورنا» در محدوده مثبت  5% داد و ستد شدند، نماد «خساپا» با 442 میلیون سهم معامله بیشترین حجم معاملات این گروه را داشت، در محدوده مثبت 5 درصد داد و ستد شد و به قیمت پایانی 1٫833 ریال رسید. «خودرو» نیز در محدوده مثبت یک درصد داد و ستد شد و به قیمت پایانی 7,197 ریال رسید. «ورنا»  با صف خرید کم حجم به قیمت پایانی 1,629 ریال رسید.
نمادهای دارویی هم جزو نمادهایی بودند که توانستند ضمن جذب حجم نسبتا قابل توجهی از منابع خرد  صف‌های طولانی خرید را در سقف‌های قیمتی تجربه کنند. در گروه دارویی، نمادهای «دالبر، درازک، دجابر، دروز، دزهراوی، داسوه و دلقما» در محدوده مثبت 5% داد و ستد شدند، نمادهای «داسوه» و «دزهراوی» با صف خرید یک میلیونی و در قیمت پایانی به ترتیب 17,354 و 8,479 ریال داد و ستد شدند. نماد «دارو» در کف معاملاتی 5% داد و ستد شد و به قیمت پایانی 23٫377 ریال رسید.
 فردا (چهارشنبه) عرضه ۵ درصدی سهام شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم در بازار دوم فرابورس صورت می­گیرد. روز گذشته جلسه معارفه با حضور اعضای هیات‌مدیره و نمایندگان سهامدار عمده این شرکت برگزار شد. بانک سپه سهامدار عمده نیروگاه جهرم است که ۳//۷۱ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد. همچنین بانک‌های تجارت و گروه مالی ملت به ترتیب ۹/۱۸ و ۶/۹ درصد سهام شرکت «بجهرم» را دارا هستند. در این عرضه حداکثر تعداد سفارش 2400 سهم،
حداقل و حداکثر قیمت ۱۹۰۰ تا ۱۹۹۰ ریال است.
در بازار ارز  قیمت ها امروز در بازار روند صعودی را تجربه کردند و دلار در بازار تهران هم گران شد و به ۱۱,35۰ (یازده هزار و سیصد و پنجاه) تومان رسید.
هر گرم طلا ۱۸ عیار نیز با رشد قیمت همراه شد و به ۴۰۹,۶۰۰ (چهارصد و نه هزار و ششصد) تومان رسید.
 
مجامع پیش رو