گزارش روزانه بازار 1398/06/31

گزارش روزانه بازار


 
خلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
آخرین روز کاری بورس تهران در فصل تابستان با رشد به پایان رسید. شاخص بورس امروز یکشنبه 31  شهریور توانست با افزایش4390  واحدی وارد کانال 300 هزار شود و رشدی 1.47 درصدی را رقم بزند.
 شاخص کل هم وزن نیز با افزایش بیش از ۲ هزار واحدی، در کانال ۸۷ هزار و در سطح 87,852  واحد قرار گرفت.
از فردا جریان انتشار گزارش‌های عملکرد شرکت‌های بورسی و فرابورسی برای ماه شهریور آغاز می‌شود. فعالان سهام به طور تاریخی با تقویت جریان اطلاعات و قبل از انتشار کارنامه‌ دوره‌ای بنگاه‌ها با اشتیاق بیشتری در معاملات مشارکت می‌کنند. بخشی از تحرکات مثبت امروز هم به نظر می‌رسد واکنشی به افزایش جریان اطلاعات و انتشار گزارش‌های عملکرد از فرداست.
در مقطع فعلی ارزش رصد ارزش معاملات خرد می‌تواند راهنمای مناسبی برای پیش‌بینی وضعیت آتی سهام باشد. کاهش محسوس معاملات خرد روز گذشته در کنار رشد نماگرهای اصلی بازار سبب شد تا فعالان بازار این داده را در جلسه امروز با دقت دنبال کنند. بازگشت ارزش معاملات خرد بورس به سطوح نزدیک 2 هزار میلیارد تومان می‌تواند نشان دهد که ذهنیت عمومی به رشد قیمت سهام همچنان پررنگ است.
از سوی دیگر کاهش التهابات سیاسی و خطر تقابل نظامی در خاورمیانه نیز بر این روند تاثیرگذار بوده است . اما در صورت تداوم ارزش معاملات در سطوح فعلی و تضعیف جریان ورود نقدینگی احتمالا باید منتظر اصلاح قیمت‌ها بود.
بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری دستورالعمل اصلاحی سرمایه گذاری در اوراق بهادار را اعلام کرد که بر اساس آن سرمایه گذاری در اوراق بهادار منتشره و یا تضمین شده توسط دولت یا بانک مرکزی از شمول حدود دستورالعمل قبلی مستثنی شد.
در دنیای سیاست  احتمال مذاکره با طرف امریکایی به حداقل رسیده و از طرف دیگر به نظر نمی‌رسد تلاش امریکا برای فشار بر ایران از طریق شورای امنیت عملی شود.
در بازار امروز نمادهای « فملی، فولاد و جم» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند و گروه­های شیمیایی با 1,934 میلیارد ریال، بانک  با 1,887 میلیارد ریال و خودرو و ساخت قطعات با 1,584 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای «بانک تجارت، سایپا، بانک صادرات و ایران خودرو»  به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «خمحور»، «قصفها»، «غگرجی» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «خوساز»، «شگل» و «سصفها» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند.
اتفاق مهم بورس تهران در این دو روز تقویت محسوس تقاضا در سهام کالایی بود. شیمیایی‌ها روز معاملاتی خوبی را پشت سر گذاشتند و اکثر نمادهای گروه در محدوده مثبت داد و ستد شدند. نمادهای «شفارس، جم، جم پیلن، شاملا، شپدیس، شفن، شلعاب، شیراز و کرماشا» در سقف معاملاتی مثبت 5 درصد داد و ستد شدند. جم با صف خرید 4 میلیونی در قیمت پایانی 1۳,389 ریال داد و ستد شد. «شگل» امروز نیز در کف قیمتی 5 درصد داد و ستد شد و با صف فروش 14 میلیونی به قیمت پایانی 20٫033 ریال رسید. «نوری» با افزایش قیمت 3 درصدی در قیمت پایانی ۳۳,677 ریال داد و ستد شد. گفتنی است، «شگل، شپاکسا و فارس» تنها  نمادهای منفی این گروه بودند.
گروه فلزات اساسی امروز افزایش 1٫84 درصدی متوسط قیمت‌ها را تجربه کردند و روز معاملاتی مثبتی را پشت سر گذاشتند. در آخرین تحولات نماد «فملی» پیشنهاد افزایش سرمایه از محل سود انباشته را بر روی کدال قرار داد. انتظار میرود برخی دیگر از شرکت‌های بزرگ فلزی همانند «فولاد» و «فرآور» این افزایش سرمایه را در دستور کار خود داشته باشند. «فملی» با افزایش 5 درصدی، به قیمت پایانی 5٫194 ریال رسید. در این گروه، نمادهای «فاسمین، فایرا، فسازان، فسرب و فمراد» نیز  در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند. «فولاد» با 74 میلیون سهم معامله  پر حجم ترین نماد گروه بود و با افزایش 2٫72 درصدی به قیمت 4٫369 ریال رسید،  
«ذوب» نیز با افزایش  یک درصدی  به قیمت پایانی 1٫981 ریال رسید. در این گروه «فرآور» منفی ترین نماد گروه بود و با کاهش قیمت 3٫07  درصدی  به قیمت پایانی 56٫795 ریال رسید.
 در گروه خودرو، نمادهای «خپویش، خریخت و خموتور» در محدوده مثبت  5% داد و ستد شدند، نماد «خساپا» با 101 میلیون سهم معامله بیشترین حجم معاملات این گروه را داشت، در محدوده منفی داد و ستد شد و به قیمت پایانی 1٫753 ریال رسید. «خودرو» نیز در محدوده منفی داد و ستد شد و به قیمت پایانی 6,956 ریال رسید.
در این گروه «خریخت»  با صف خرید 7 میلیونی به قیمت پایانی 1,969 ریال رسید.
 سهام گروه بانک‌ها امروز بیشترین ارزش معاملات را در بین صنایع بورسی در اختیار گرفت. اخبار افزایش سرمایه را می‌توان مهمترین عامل جذب تقاضا در سهام این گروه عنوان کرد که در کنار خودرویی‌ها بخش عمده جریان نقدینگی را طی این مدت تصاحب کرده­اند. البته امروز جو معاملات گروه بانکی یکدست نبود و برخی از نمادها تحت فشار عرضه بودند. در این میان، نماد «ونوین» با صف خرید پر حجم با افزایش قیمت 5 درصدی به قیمت پایانی 4,294  ریال رسید. اصلاح شدید قیمت این بانک طی روزهای اخیر، جو افزایش سرمایه و همچنین جاماندن از بازدهی گروه در این سهم نقش موثری داشته است. «وپاسار» دومین نماد پرمعامله در بین گروه بانک و همچنین کل بازار بود. عرضه صف خرید سنگین این سهم در همان ابتدای بازار و انتشار پیشنهاد افزایش 30 درصدی سرمایه از محل سایر اندوخته‌ها تب تقاضا را فرونشاند.
«وسینا» منفی ترین نماد گروه بانکی بود و با کاهش قیمت 3٫65 درصدی و به قیمت پایانی 2,603 ریال رسید.
در بازار ارز  قیمت­ها روند نزولی را در پیش گرفتند و دلار در بازار تهران هم با افت قیمت به۱۱,۴۲۰ (یازده هزار و چهارصد و بیست ) تومان رسید.
 
مجامع پیش رو