گزارش روزانه بازار 1398/06/26

گزارش روزانه بازار


 
خلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
شاخص کل بورس در بازار سهام امروز سه­ شنبه 26 شهریور در حالی که روز گذشته با افزیش قیمت نفت، بازدهی چشمگیری را به ثبت رساند،  نتوانست روند قبل را ادامه دهد و با افت ظاهر شد. طی یک ساعت ابتدایی جریان معاملات شاخص کل با ریزش بیش از سه هزار واحدی همراه بود.
در  در پایان معاملات، شاخص کل بورس با افت 1.25 درصدی و با کاهش 3834 واحد  به سطح  ۳۰2 هزار  واحد رسید.
 شاخص کل هم وزن هم با افت نیم درصدی، به سطح 369,86 واحد رسید. در حال حاضر نقدینگی جدیدی که در شرایط رکودی دیگر بازارها، سهام را بهترین مکان برای حفظ ارزش سرمایه خود یافته‌اند، با انگیزه کسب سودهای حداکثری در کوتاه‌مدت به سمت گروه‌هایی که ضمن بیشترین اثرپذیری از تحولات سیاسی، حول افزایش سرمایه مانور می‌دهند، حرکت کرده‌ است.
در اخبار مرتبط رهبر معظم انقلاب امروز صبح اعلام کردند، هیچ مذاکره ای در هیچ سطحی با آمریکا صورت نخواهد گرفت در عین حال ایشان بازگشت آمریکا به برجام را به نوعی پیش شرط مذاکره اعلام کردند.
در ادامه معاملات بازار روند شاخص نفت خام برنت با عقبگرد نسبی قیمت‌ها همراه و بخشی از جهش نفت خنثی شد. ضربه خوردن به ذخایر استراتژیک نفت خام دنیا، از تهدیدهایی است که می‌تواند در صورت بروز اختلال در عرضه‌های بیشتر، بازار نفت را با کمبود مواجه سازد. روز گذشته که لحظاتی بعد از بازگشایی معاملات، شاخص نفت برنت با جهشی 19/5 درصدی به بیش از ۷۱ دلار بر بشکه صعود کرده بود با  تاکید بر استفاده از ذخایر استراتژیک نفت خام دنیا، آمادگی اوپک برای افزایش تولید احتمالی و همچنین مشاهده نشدن واکنش‌هایی تند از سوی سعودی‌ها، این عقبگرد اتفاق افتاد. با این حال این شاخص تا عصر روز گذشته، رشد حدود ۱۱ درصدی خود را حفظ کرد. کارشناسان عقیده دارند در صورت تداوم شدن روند بازیابی نیمی از تولید روزانه نفت عربستان که بر اثر حملات اخیر از دست رفته، بهای نفت به راحتی از سطوح ۷۰ دلار در هر بشکه عبور کرده و به پیش‌بینی نفت ۱۰۰ دلاری نزدیک می‌شود.
در بازار امروز نمادهای «فخاس، وتجارت و وبصادر» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند و گروه­های بانک با 4,350 میلیارد ریال، خودرو و ساخت قطعات با 1,898 میلیارد ریال و فلزات اساسی با 1,653 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای «بانک تجارت، سایپا، ایران خودرو و بانک صادرات»  به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «شلعاب»، «غنوش»، «چافست» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «کحافظ»، «ختراک» و «کگل» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند.
شاخص صنعت فلزات اساسی با افت 1٫18 درصدی به ۱86,343 واحد رسید. آمار تولید 10 شرکت شاخص فولاد سازی در 5 ماه نخست امسال در زمینه شمش به رقم هشت میلیون و 539 هزار تن رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال افزایش چهار درصدی را نشان می­دهد. در این گروه، «فولاد» با افت 2٫89 درصدی به قیمت 4٫369 ریال رسید، «فملی» با کاهش قیمت 1٫32 درصدی به قیمت 4٫950 رسید. «ذوب» در محدوده مثبت 1 درصد داد و ستد شد به قیمت پایانی 1٫988 ریال رسید.
در این گروه نمادهای «فسازان، فروس و فسازان» در سقف معاملاتی مثبت 5 درصد داد و ستد شدند. «فلوله » با 5 درصد کاهش قیمت، منفی ترین نماد این گروه بود و به قیمت پایانی 16٫107 ریال رسید.
شیمیایی‌ها امروز کاهش 32/۱ درصدی متوسط قیمت‌ها را تجربه کردند و اکثر نمادهای گروه در محدوده منفی داد و ستد شدند.
شرکت گل‌تاش اعلام کرد هیچ برنامه‌ای برای افزایش سرمایه از هر محل متصوری ندارد. طبق پیش‌بینی این شرکت در سال مالی منتهی به آخر آذر سال ۹۸ سود هر سهم «شگل» ۱۷۷ تومان خواهد بود. «شگل» امروز در کف قیمتی 5 درصد داد و ستد شد و به قیمت پایانی ۲3,364ریال رسید.
در این گروه نمادهای «خراسان و جم» در محدوده مثبت داد و ستد شدند، خراسان به قیمت ۱۹,۱49ریال و جم نیز به قیمت 12,800ریال رسید. «وپترو» امروز افزایش 5 درصدی را تجربه کرد و با قیمت 7,162 ریال با صف خرید به پایان رسید. «شغدیر» امروز در محدوده منفی داد و ستد شد و با قیمت ۷,۸30ریال به پایان رسید.
در گروه خودرو اکثر نمادها در محدوده منفی داد و ستد شدند، در حالیکه در روزهای اخیر رونق چشمگیر سهام این گروه  یکی از محورهای اصلی حامی شاخص کل بورس تهران بوده است؛ در معاملات امروز ‌ شاهد تقویت عرضه‌ها در این دسته بودیم. به‌نظر می‌رسد رشد ۲۰ درصدی متوسط قیمت‌ها در گروه ساخت خودرو و قطعات طی ماه جاری انگیزه‌ای برای ذخیره بازدهی و متعاقبا عقب‌نشینی معامله‌گران از این دسته سهم‌ها شده است. نماد «خساپا» با 203 میلیون سهم معامله بیشترین حجم معاملات این گروه را داشت و با افت قیمت 4٫61 درصدی به قیمت پایانی 1٫778 ریال رسید. «خودرو» نیز با کاهش قیمت 4٫43 درصدی و به قیمت پایانی 6,822 ریال رسید.
گفتنی است شورای نگهبان با فروش 14 و 17 درصد از سهام ایران خودرو و سایپا مخالفت کرد و اعلام کرد دولت باید سهام این دو شرکت را حفظ و همچنان در صنعت خودرو حضور داشته باشد. طبق مصوبه مجلس دولت مکلف به فروش بیش از 14 و 17 درصد از سهام ایران خودرو و سایپا بود اما شورای نگهبان با توجه به اصل 44 قانون اساسی اعلام کرد دولت باید سهام این دو شرکت را حفظ کند.
در این گروه نماد «خمحور» در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شد و با صف خرید کم حجم به قیمت پایانی 10,391 ریال رسید..
در گروه بانک نماد «وتجارت» پر حجم ترین نماد گروه بود و در قیمت ۴87 ریال، 4٫73 درصد مثبت داد و ستد شد. نمادهای«وبصادر و وکار» بیشترین افزایش قیمت را داشتند و به ترتیب به قیمت پایانی 530 و 3٫222 ریال رسیدند.
گروه پالایشی، روز معاملاتی منفی را پشت سر گذاشت. «شتران» با 3٫46 درصد کاهش در قیمت ۶,158 ریال داد وستد شد و منفی ترین نماد این گروه بود. شاوان در قیمت ۴3,500 ریال در محدوده منفی داد و ستد  شد. «شپنا» در قیمت ۱۳,589 ریال معامله شد و 2٫21 درصد منفی بود.
دلار امروز افزایش قیمت را تجربه کرد و با رشد ۰.۴4 درصدی به ۱۱,4۵۰ تومان رسید.
 
مجامع پیش رو