گزارش روزانه بازار 1398/06/24

گزارش روزانه بازار

 

خلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
بازار سهام تهران امروز یکشنبه ۲۴ شهریور ماه برخلاف روند صعودی دیروز سیر نزولی داشت. این در حالی است که دیروز ارزش دادوستدهای سهام به ۲۰۳۹ میلیارد تومان رسید. نمادهایی که تا دیروز از نمادهای تاثیرگذار بازار سهام بودند امروز ریزش داشتند.
 شاخص کل با 2064 واحد افت به ۳۰2 هزار و ۳96 واحد رسید.
در عین حال جریان نقدینگی تازه تزریق شده، در صنایع کوچک‌تر جولان می‌دهند. رشد شاخص کل امروز از شاخص کل پیشی گرفت، این شاخص با افزایش 52 واحدی به سطح 258,85 واحد رسید.
نگاهی به رویه معاملات نشان می‌دهد به طور کلی شرایط رکودی اقتصاد (نرخ تورم بالا، نرخ سود سپرده بانکی پایین، ثبات نرخ ارز) موجب شده  نقدینگی دیگر بازارها وارد بورس شود و در مسیر گروه‌های کوچک و با بهانه‌های غیربنیادی جولان دهد.
در چند روز گذشته اخباری از قبیل احتمال دیدار روحانی و ترامپ، احتمال توافق با ۱۵ میلیارد دلاری برای ایران، سفر روحانی به ترکیه، ایجاد نظام پولی جایگزین سوییفت با روسیه و… منتشر شده که می‌توان از آنها به عنوان سیگنال‌های مثبت برای بازارهای داخلی استنباط کرد.
خبر حمله موشکی یمن به تاسیسات عربستان نیز بطور حتم تاثیرات اقتصادی را در بازار خواهد داشت. این حمله موشکی باعث شده بیش از نیمی از صادرات نفت عربستان کاسته شود که این امر دلیل بسیار مهمی برای افزایش قیمت نفت خواهد بود.  البته عربستان جبران این کاهش را از طریق ذخایر خود اذعان کرده است، با این وجود افزایش قیمت نفت اجتناب ناپذیر خواهد بود. همچنین وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد ممکن است برای جران هر گونه اختلال در بازارهای نفت در نتیجه حمله به تاسیسات نفت عربستان، از ذخایر نفت خود استفاده کند. لازم به ذکر است کاهش تولید عربستان در این مقطع که مازاد عرضه نفت وجود دارد به نفع کشورهایی نظیر آمریکا و روسیه است. از طرف دیگر این کاهش عرضه محصولات پالایش شده را نیز با کمبود عرضه مواجه میکند و با افزایش کرک اسپرد نفت و فرآورده های نفتی در نهایت به نفع پالایشگاه­های دنیا تمام خواهد شد.
در بازار امروز نمادهای «خودرو، وپارس و وبصادر» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند.
گروه­های خودرو و ساخت قطعات با 3,974 میلیارد ریال، بانک با 2,420 میلیارد ریال و شیمیایی با 1,791 میلیارد ریال و برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای «بانک تجارت، سایپا، ایران خودرو و فولاد مبارکه»  به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «دزهراوی»، «غپاک»، «سفار» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «فمراد»، «کالا» و «کساپا» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند.
شاخص صنعت فلزات اساسی با کاهش 1٫14 درصدی به ۱85,914 واحد رسید و اکثر نمادهای گروه در محدوده منفی داد و ستد شدند. در این گروه، «فولاد» با 49 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود و امروز با کاهش قیمت 0٫2 درصدی، به قیمت 4٫500 ریال رسید، «فملی» نیز که در روزهای گذشته با افزایش قیمت مواجه و جز نمادهای تاثیر گذار در افزایش شاخص بود؛ امروز با یک درصد کاهش به قیمت 5٫050 رسید. اما، «ذوب» در محدوده مثبت 54 درصد داد و ستد شد به قیمت پایانی 1٫909 ریال رسید.
«فمراد » با 5 درصد کاهش قیمت، منفی ترین نماد این گروه بود و به قیمت پایانی 25٫129 ریال رسیدند.
نمادهای «فسازان، ارفع، وتوکا و فرآور» از نمادهای گروه بودند که در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند.
عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد تصریح کرد:
مصوبه عوارض 25 درصدی بر صادرات فولاد، توازن در زنجیره فولاد را در پی دارد. در سال های اخیر کارخانه­های گندله سازی و اهن اسفنجی توسعه یافتند و مجوز تاسیس واحدهای فولادی جدید نیز صادر شد. میل به سرمایه گذاری در معدن و غفلت از ارزش افرینی واقعی واحدهای فولاد را در تامین مواد اولیه با یک چالش بسیار بزرگ مواجه ساخته که کل زنجیره فولاد را تهدید می­کند.
شاخص صنعت خودرو با افزایش ۱٫63درصدی به سطح 380, 42 واحد رسید. امروز در ساعات اولیه معاملات، اکثر نمادهای گروه خودرویی در پی افزایش عرضه قابل توجه در محدوده منفی داد و ستد شدند اما به تدریج از حجم عرضه­ها کاسته شد بطوریکه در ساعات پایانی در برخی از نمادهای این گروه شاهد تشکیل صف خرید بودیم.
نماد «خساپا» با 249 میلیون سهم معامله بیشترین حجم معاملات این گروه را داشت و در محدوده مثبت داد و ستد شد. «خودرو» با صف خرید 15 میلیونی در محدوده مثبت 5% داد و ستد شد و به قیمت پایانی 7,220 ریال رسید.
نمادهای «خوساز، ورنا، خمحور، خاذین، خاهن، خمحرکه و خزر» نیز در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند.
در گروه بانک اکثر نمادها در محدوده مثبت داد و ستد شدند و نمادهای«ونوین» و «وخاور» تنها نمادهای منفی این گروه بودند. نماد «وتجارت» پر حجم ترین نماد گروه بود و با افزایش 3.38 درصدی به قیمت پایانی 459 ریال رسید. نمادهای«وپست و وسینا» در محدوده مثبت 5 درصد داد و ستد شد و به ترتیب به قیمت پایانی 5,754 و 2,668 ریال رسیدند. «وپارس» این روزها با انتشار اخبار پیشنهاد افزایش سرمایه 585 درصدی از مبلغ 23760 میلیارد تومان به مبلغ 162751 میلیارد تومانی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی­ها به مجمع عمومی فوق العاده مورد توجه قرار گرفته است. این سهم امروز با افزایش قیمت 5 درصدی در قیمت پایانی 3,587 ریال داد و ستد شد.
در گروه دارویی، در جریان معاملات امروز ، «داسوه» با کاهش 4.48 درصدی منفی ترین نماد گروه بود و در قیمت 14,999 ریال داد و ستد شد. «دزهراوی» با صف خرید 3 میلیونی در قیمت پایانی 6,764 ریال داد و ستد شد. نمادهای « دابور، دارو، دپارس، دسینا و دفارا » نیز در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند.
در بازار ارز، قیمت ها امروز هم بر مدار کاهشی پیش رفتند.

مجامع پیش رو