گزارش روزانه بازار 1398/06/17

گزارش روزانه بازار

 

خلاصه بازار در یک نگاه


 
چکیده آخرین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، بورسی
رکورد شکنی‌های شاخص بورس تهران در دومین جلسه معاملاتی این هفته نیز ادامه یافت. با عبور و تثبیت روند مثبت شاخص کل از سطوح مقاومتی کوتاه مدت،  در شرایط فعلی بازار به مرز 300 هزار می­اندیشد.
شاخص کل در جریان معاملات امروز با افزایش 2130 واحدی به سطح  296,732 واحد رسید. شاخص کل با حرکت اخیر از محدوده مقاومتی عبور کرده و در صورت تثبیت می تواند این رشد را ادامه دهد. به این ترتیب شاخص کل بورس طی یازده جلسه معاملاتی شهریور رشد ۱۱ درصدی را تجربه کرده و از ابتدای سال جاری بازدهی ۶۵ درصدی را به ثبت رسانده ‌است.
امروز هم رشد شاخص کل هم وزن از شاخص کل پیشی گرفت، این شاخص با افزایش 1225 به سطح 113,82 واحد رسید. در جریان معاملات امروز اقبال به پالایشی‌ها، بازار را سبزپوش کرد. بسته شدن نمادهای بازار پایه و حمایت برخی حقوقی­ها، موجب شده نقدینگی موجود در بازار سهام، به سمت نمادهای بزرگتر و بنیادی بازار جذب شود که عامل مهمی در رشد اخیر بازار می باشد. از سوی دیگر با اجرای گام سوم ایران در قبال کاهش تعهدات برجامی، شاهد رشد آرام نرخ ارز آزاد نیز هستیم. همچنین با شروع دور جدید مذاکرات بین آمریکا و چین، موجی از خوش بینی به بازار سهام تزریق شد که به بورس تهران نیز سرایت کرد. البته باید در نظر داشت که در روندهای اصلاحی قوی این نمادهای غیربنیادی هستند که بیش از همه اصلاح می شوند.
در بازار امروز نمادهای « شتران، شبندر و شبریز» بیشترین تاثیر مثبت را برشاخص بر جای گذاشتند.
گروه­های خودرو و ساخت قطعات با 1,928 میلیارد ریال، شیمیایی با 1,499 میلیارد ریال و  فلزات اساسی با 1,320 میلیارد ریال برترین­های صنعت از نظر ارزش معاملات بودند.
همچنین روند معاملات به گونه‌ای بود که، نمادهای بانک تجارت، سایپا، فولاد مبارکه و مپنا  به عنوان پربیننده‌ترین نمادهای بورسی معرفی شدند.
در ادامه بیشترین افزایش قیمت به نمادهای معاملاتی «سبهان»، «بنیرو»، «پاکشو» تعلق گرفت و آن‌ها سود بیشتری را برای سهام‌داران خود کسب کنند؛ در مقابل نیز نمادهای «ختراک»، «شکلر» و «کسعدی» با کاهش قیمت متحمل ضرر بیشتری شدند
 در جریان معاملات امروز گروه فلزات اساسی معاملات متعادلی را پشت سر گذاشتند. توانمندی تولید و فروش محصولات توسط شرکت­ها به عنوان عاملی است که زمینه افزایش قیمت سهام شرکت­های این گروه  در آینده را تعیین می‌کند. گزارش ماهانه 5 شرکت فولادی «ذوب، فولاد، ارفع، فخوز  و کاوه» نشان می­دهد این شرکت­ها به لحاظ مقدار و نرخ فروش عمدتا نسبت به میانگین ماه­های اخیر در موقعیت بهتری قرار دارند. در این گروه «فولاد» با 54 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود و امروز با افت قیمت 1٫47 درصدی روبرو شد  و به قیمت 4٫415 ریال رسید، «فملی» با 1٫46 درصد افزایش به قیمت 4٫879 رسید. همچنین، «ذوب» با کاهش دو درصدی به قیمت 1٫759 رسید. «فلوله» شفاف سازی کرد که قصد دارد تعداد ۱,۳۳۷,۳۵۰ سهم شرکت آلیاژهای نشکن ساز (سهامی خاص)، جمعاً معادل ۲۵٫۶۱ درصد سهام آن شرکت را بطور یک جا به اشخاص حقیقی یا حقوقی و از طریق مزایده واگذار کند.
«فپنتا، فلوله، فرآور و فسازان» از نمادهای گروه بودند که در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند. «فخاس» با 3٫01 درصد کاهش قیمت، منفی ترین نماد این گروه بود و به قیمت پایانی14٫862 رسید.
شاخص صنعت شیمیایی با افزایش 69 واحدی به ۱8013 واحد رسید. نماد «پترول» با 28 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود و با افزایش 2,48 درصدی به قیمت پایانی 2,640 ریال رسید. «شیران» با کاهش 1,6 درصدی و به قیمت پایانی ریال 11,950 رسید.  «شلعاب، شاملا، شسینا و شگل» از نمادهای گروه بودند که در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند. «شپارس» با کاهش 2,65 درصدی قیمت منفی ترین نماد این گروه بود و به قیمت 9,450 ریال رسید.
در معاملات امروز اکثر نمادهای گروه خودرویی در پی افزایش تقاضا با صف خرید مواجه بودند. شاخص صنعت خودرو با افزایش 2٫98 درصدی به سطح 256,38 واحد رسید. دو نماد «خودرو» و «خساپا» بیشترین ارزش معاملات این گروه را داشتند. «خودرو» در محدوده مثبت 5% داد و ستد شد و  به قیمت 6,330 ریال رسید. «خساپا» با افزایش 1,65 درصدی و به قیمت پایانی ریال 1,728 رسید. 
نمادهای «خپویش، خگستر، خشرق، خزامیا، خمحور، خکمک و ختوقا» در سقف معاملاتی 5% داد و ستد شدند. «ختراک» با کاهش 4,63 درصدی قیمت منفی ترین نماد این گروه بود و به قیمت 20,000 ریال رسید.
در اخبار مرتبط، وزیر صنعت اعلام کرد با توجه به صدور مجوز دیوان محاسبات خودروسازان باید از فرصت تجدید ارزیابی دارایی برای افزایش سرمایه استفاده کنند.
در گروه بانک اکثر نمادهای گروه در محدوده مثبت داد و ستد شدند. نماد «وتجارت» با 330 میلیون سهم معامله، پر حجم ترین نماد گروه بود و با کاهش یک درصدی به قیمت پایانی 418 ریال رسید.  «ونوین» نیز در محدوده مثبت 5 درصد و در قیمت پایانی 4737ریال داد و ستد شد. «وپارس» صف خرید ۵٫۸ میلیونی در قیمت ۳,۱۸۵ ریال داد و ستد شد. نمادهای «وتجارت» و «وسینا» تنها نمادهای منفی این گروه بودند.
معاون مالی بانک ملت در مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک ملت به منظور انتخاب اعضای هیئت مدیره اعلام کرد به دلیل اینکه این بانک یکماه دیگر از بورس برای تعیین تکلیف غرامت ۱٫۶میلیارد دلاری مهلت خواسته است، احتمالا نماد متوقف خواهد ماند. همچنین افزایش سرمایه ۸ هزار میلیارد تومانی بانک نیز قطعی شده است.
دلار امروز در صرافی‌ها گران شد و با رشد ۱.۳۹ درصدی به ۱۱,۵۵۰ (یازده هزار و پانصد و پنجاه ) تومان رسید.
بازار سکه نیز صعودی بود و سکه بهار آزادی با رشد ۰.۰۲ درصدی به ۴,۰۸۵,۰۰۰ (چهار میلیون و هشتاد و پنج هزار) تومان رسید.

مجامع پیش رو